Hjem fra Larkollen
Torsdag 20. august - søndag 23. august 2026

Torsdag formiddag var det på tide å lette anker. Det var tiltagende vind fra syd og sjøen var i ferd med å bygge seg opp. Vi la inn et rev i storseilet for å redusere seilarealet, men da vi kom ut på fjorden fikk vi kjenne på sjøsprøyten. Det var ikke vanskelig å endre planer. Den lune havna i Evjesund fristet mer enn en lengre kryss i mye vind og bølger. Vi dreide Flora mot nord og seilte inn i havna der vi hadde overnattet for få dager siden. Den blå OF-bøya var opptatt. Et par andre båter lå fortøyd til røde bøyer som det var flere av. Vi forhørte vi oss med en som hadde båten sin festet til en av bøyene. Han forsikret oss om at vi kunne gjøre som ham og fortøye til en ledig bøye.

Etter en stille og rolig natt i Evjesund satte vi kursen over fjorden. Nå var det lite vind så måtte ha motorhjelp på deler av strekningen. Syd for Søndre Årøy hadde vi lunsjstopp i blå bøye før vi fortsatte gjennom Vrengen. Ved verksholmene fortøyde vi igjen til en blå OF-bøye mens regnet silte ned over oss.

Søndag morgen våknet vi til sol og nordlig vind. Vi satte seil og seilte inn til Skutebukta ved Malmøya utenfor Larvik. Der hadde vi også siste overnatting etter sommerturen i Bohuslän. Dengang rodde vi med jolla mot vind og bølger for å komme inn på øyas stier. Nå visste vi bedre, rodde helt inn i Skutebukta og løftet jolla på land. Der gikk vi til høyre langs bukta og kom etterhvert inn på øyas fine grønne stier.

Jakthytta er kystledhytte og og kan leies for overnatting. Navnet skriver seg fra at hytta har vært brukt til overnatting ved fasanjakt.

Feriehjemmet kan ogå leies.

Tone på nordenden av Malmøya. I bakgrunnen, der mastene stikker opp, har Larvik seilforening seilerhytte og bryggeanlegg.

Flora kan skimtes mellom trestammene.

Tone ser utover Skutebukta.

Neste dag seilte vi hjem i nordlig vind med lunsjstopp i Svensvika ved Siktesøya.